Přejít na: Obsah | Konec stránky

Dokončení první části stavby roubenky v Zubrnicích

28.6.2011 | sdělení, informace | Zubrnice - skanzen
2011-06-28-Zubrnice-Cíl 3-foto 160x115
Turisté procházející Zubnicemi si mohou v těchto dnech všimnout malé májky s pentlemi, umístěné na špičce nově postaveného krovu roubené stavby pod zubrnickou návsí. Májka signalizuje dokončení hrubé stavby budoucího vzdělávacícho centra, které vzniká podle evropského projektu „Sasko-české oživení venkovského kulturního dědictví v Schönbrunnu a Zubrnicích“.

Vztyčená "glajcha", jak se ve stavařské hantýrce taková májka nazývá, je tradiční zvyk. Připomíná, že při dokončení hrubé stavby by měl její zadavatel řemeslníkům alespoň symbolicky poděkoval za zdárné dokončení první etapy stavby a počastovat je soudkem piva nebo jinou formou pohoštění.

Výstavba cenné roubené stavby, transferované z Loubí na Českolipsku, se tak v těchto dnech dostává do další fáze, a k dokončení projektu zbývá něco málo přes rok. Objekt svou velikostí odpovídá potřebám školních programů, které zde budou po jeho dokončení probíhat, a pro které bude citlivě přizpůsoben. Současně splní i podmínky pro návštěvnický provoz skanzenu, tudíž bude součástí návštěvnického okruhu. Zároveň bude využíván i při velkých akcích, především pro předvádějící řemeslníky.

Pro specifické potřeby programů bude využita novější přístavba k roubenému domu, kde budou kromě sociálních prostor také šatny pro děti a velká přednášková místnost s moderní audiovizuální technikou. V historické části domu bude využívána především velká světnice, ve které bude kachlový sporák odpovídající náročným požárním normám, který poslouží dětem k přípravě různých tradičních jídel. Také několik menších místností patra poslouží pro specializované dílny různých tradičních řemesel. Potřebný bude i podkrovní prostor novější části domu, určený pro příležitostné výstavy.

"Glajcha" na krovu domu z Loubí je oficiálním dokončením první etapy výstavby zubrnického centra. Začátek vlastní stavby se potýkal s nemalými technickými problémy, kdy za deštivého počasí byly základy stále zaplavovány vodou. Po definitivním odvodnění celého prostoru stavby a dořešení některých technických problémů nabrala stavba potřebné tempo a počáteční skluz v harmonogramu byl záhy dohnán. Stavba nyní probíhá bez problému a lze si jen přát, aby tomu tak bylo i v druhé závěrečné etapě, a na akci Podzim na vesnici v roce 2012 si mohli návštěvníci nový objekt již důkladně prohlédnout.

  • Tisková zpráva ke stažení zde
  • Více o skanzenu Zubrnice zde


Metadata ke zprávě

Vloženo
28.6.2011 10:49
Vložil
NPÚ, ÚOP v Ústí n.L.
pořadatelé
Témata
mezinárodní spolupráce, obnova památek, odborná sdělení, památky a veřejnost
číslo
8224
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit