Přejít na: Obsah | Konec stránky

Slavnostní otevření Víceúčelového vzdělávacího centra Zubrnice

19.7.2012 | sdělení, informace | Zubrnice - skanzen
clip_image002
Sasko-české oživení venkovského kulturního dědictví v Schönbrunnu a Zubrnicích

Zubrnický soubor lidové architektury v těchto dnech rozšířil další hodnotný objekt - Víceúčelové vzdělávací centrum. Budova byla slavnostně otevřena dne 19. 7. 2012 za hojné účasti odborné veřejnosti a přeshraničního partnera ze Saska.

Centrum vzniklo přenesením a citlivou úpravou historického roubeného domu z Loubí na Českolipsku v letech 2009 – 2012.

Skanzen v Zubrnicích připravuje ročně desítky vzdělávacích akcí pro školáky. Stavba, kterou památkáři právě dokončili, výrazně zlepší podmínky pro spolupráci se školami.

Při přípravě školních programů se inspirovali některými evropskými muzei v přírodě, především německými a dánskými. Odtud pochází myšlenka na školní programy v prostředí, které bude vyhovovat počtem míst, hygienou, požární ochranou a s možností převlékání děti do pracovního oblečení.

V minulosti byla před jistou zkázou a zbořením zachráněna v obci Loubí na Českolipsku cenná roubená stavba, v rozebraném stavu deponovaná v Zubrnicích. Svou velikostí odpovídala všem specifickým potřebám školních programů ve skanzenu. Podobný projekt propojení záchrany a využití architektonického dědictví s výukovými programy nemá v republice konkurenci.

Projekt byl předurčen pro využití některého z programů Evropské unie. Impuls přišel od německých partnerů ze Schönbrunnu v Krušných horách. Společný projekt pak zahrnoval také dokončení Ambrossgutu - rekonstrukce historického dvorce, také pro účely především školních a zájmových programů.

Společný projekt byl zařazen do Programu Cíl3/Ziel3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko v rámci smlouvy Národního památkového ústavu a Förderverein AmbrossGut Schönbrun e V., pod názvem projektu Sasko-české oživení venkovského kulturního dědictví v Schönbrunnu a Zubrnicích.

Projekt má velký význam pro záchranu památek na obou stranách hranice. Dům Loubí č. 46 patřil nejbohatším sedlákům v obci, kteří zde dědičně vykonávali funkci rychtářů. Je to mohutný patrový roubený dům s velmi starým jádrem. K této nejstarší fázi lze vztahovat i datování na kameni podezdívky s letopočtem 1700 (dendrochronologický průzkum potvrdil použití dřeva jedle, pokácené v letech 1697 - 99). Stavebně historický průzkum ve svém památkovém hodnocení dochází k jednoznačnému závěru, že roubený dům z Loubí patří k nejhodnotnějším objektům vesnické zástavby severočeského regionu. Svým vznikem v 17. - 18. století patří k nejstarším dokladům zdejší roubené zástavby. Také architektonické řešení s dvěma pavlačemi je dnes zcela unikátní. Proto je jeho místo ve výběru objektů, reprezentujících stavební historii regionu, jen velmi obtížně zastupitelné. Záchrana této cenné památky a její důstojné umístění v zubrnickém skanzenu je tedy záslužným památkářským počinem.

Pro své nové využití je objekt citlivě přizpůsoben potřebám školním i pro předvádění řemesel. Ke školním programům bude využívána novější přístavba k roubenému domu, kde budou také šatny pro děti a přednášková místnost s moderní audiovizuální technikou. V historické části domu bude využívána především velká světnice s kachlovým sporákem, zvláště při práci dětí k přípravě různých tradičních jídel. Také několik menších místností patra poslouží pro specializované dílny různých tradičních řemesel. Využitý bude i podkrovní prostor novější části domu, v kterém budou příležitostné výstavy.

Díky Víceúčelovému vzdělávacímu centru nebudou muset pracovníci skanzenu odmítat zájemce o školní programy, což bylo doposud kvůli nedostatku vhodného prostotu někdy nutné.

  • tisková zpráva ve formátu PDF ke ztažení zde.
  • více informací o projektu: Zdeňka Vašků, vasku@usti.npu.cz
  • více o skanzenu Zubrnice skanzen.zubrnice.cz

 Metadata ke zprávě

Vloženo
24.7.2012 13:14
Vložil
NPÚ, ÚOP v Ústí n.L.
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost
číslo
10412
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit